Cumhurbaşkanı Erdoğan: Barış için sorumluluğa hazırız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28’inci Taraflar Konferansı (COP28) kapsamında düzenlenen Dünya İklim Eylemi Zirvesi’nde açıklamalarda bulundu.

İşte Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:  2053 yılı itibarıyla net sıfır emisyon hedefini öngörüyoruz. Jeotermal kurulu gücünde dünyada 4.’yüz. 2053’te yenilebilir enerjiyi yüzde 59’a çıkarmayı planlıyoruz. İklim finansmanı kaynaklarına daha adil şekilde erişebilmemiz büyük önem arz ediyor. 6 Şubat’taki depremlerin yol açtığı yaraları hızla sarıyoruz.

BARIŞ İÇİN SORUMLULUĞA HAZIRIZ

İsrail’in saldırıları 16 bin masumun hayatını kaybetmesi hiçbir şekilde meşru gösterilemez. Gazze’de yaşananlar savaş suçudur. Bu suçu işleyenlerden hukuk önünde hesap sorulmalıdır. Barış için her türlü sorumluluğu almaya hazırız

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN DUBAİ’DE DİPLOMASİ TRAFİĞİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28’inci Taraflar Konferansı (COP28) kapsamında düzenlenecek Dünya İklim Eylemi Zirvesi’nin yapılacağı Expo City Dubai’de.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dünya İklim Eylemi Zirvesi’ne katılmak üzere gittiği Dubai’de ikili temaslar gerçekleştirdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvenin yapılacağı alana gelişinde, BAE Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid Al Nahyan ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından karşılandı. Liderler, aile fotoğrafının ardından açılış programına katıldı.

İSKOÇYA BÖLGESEL BAŞBAKANI YUSUF’U KABUL ETTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili temasları kapsamında İskoçya Bölgesel Başbakanı Hamza Yusuf ile bir araya geldi.

İTALYA BAŞBAKANI MELONİ’Yİ KABUL ETTİ

İkili temaslarını sürdüren Erdoğan, daha sonra İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile görüştü.

Görüşmede İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları, Türkiye’nin Gazze’ye insani yardım çabaları ve kalıcı barış için yapılması gerekenler ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, bölgedeki insani durumun gün geçtikçe, saldırılar sürdükçe daha da ağırlaştığını ve ölümleri sonlandırmak için İsrail’i durduracak etkin adımlar atmanın şart olduğunu ifade etti.

Erdoğan, son gelişmelerin bölgede 1967 sınırlarında, bağımsız ve egemen bir Filistin Devleti’nin kurulmasının önemini bir kez daha ortaya çıkardığını bu konuda İtalya’yla da yakın iş birliğinin önemini işaret etti. Görüşmede ayrıca iki lider, savunma sanayii, Türkiye’nin AB üyelik süreci, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve terörle mücadele konularında görüş alışverişinde bulundu.

Erdoğan, Expo City Dubai’de, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile de bir araya geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x