İsrail ordusunun Gazze’deki saldırıları yoğunlaşıyor: Son 24 saatte yaklaşık 200 Filistinli hayatını kaybetti

T24 Dış Haberler

İsrail’in saldırıları nedeniyle Gazze’de son 24 saat içinde yaklaşık 200 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Gazze Şeridi’ndeki Han Yunus’un şiddetli tank ateşi ve hava bombardımanıyla vurulduğu aktarıldı. 

Reuters’ın aktardığına göre; İsrail Hava Kuvvetleri, Gazze’nin merkezindeki Nuseyrat Mülteci Kampı’na bir dizi hava saldırısı düzenledi. 

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, ordunun Hamas’ın komuta merkezlerine ve silah depolarına ulaştığını söyledi. İsrail ordusu, Hamas’ın Gazze’deki lideri Yahya Sinvar’ın evlerinden birinin bodrum katında bulunduğu iddia edilen bir tünel kompleksini imha ettiğini açıkladı.

Gazze’deki 2,3 milyon insanın neredeyse tamamı en az bir kez evlerini terk etti ve bir çoğu derme çatma çadırlarda kalıyor. 

Gazze sağlık yetkilileri, 24 saatlik süre içinde İsrail saldırılarında 187 Filistinlinin öldüğünün doğrulandığını ve toplam ölü sayısının 21 bin 507’ye yükseldiğini söyledi. 

Filistinli gazeteci öldürüldü

Sağlık yetkilileri ve gazeteci arkadaşları, Al-Quds TV için çalışan Filistinli bir gazetecinin, Gazze Şeridi’nin merkezindeki Nuseyrat kampındaki evlerine düzenlenen hava saldırısında bazı aile üyeleriyle birlikte öldürüldüğünü söyledi.

Gazze’deki hükümet medya ofisi İsrail saldırısında 106 Filistinli gazetecinin öldürüldüğünü açıkladı.

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) geçen hafta yaptığı açıklamada İsrail-Gazze savaşının ilk 10 haftasının gazeteciler için kaydedilen en ölümcül dönem olduğunu ve bir yıl içinde tek bir yerde en fazla gazetecinin öldürüldüğünü belirtti.

Savaşta öldürülen gazetecilerin ve medya çalışanlarının çoğu Filistinliydi. ABD merkezli CPJ tarafından hazırlanan raporda, “İsrail ordusunun gazetecileri ve ailelerini hedef aldığının açıkça görülmesinden özellikle endişe duyulduğu” belirtildi.

ABD, savaşın yoğunluğunu azaltma çağrısı yapmıştı 

ABD, İsrail’in önümüzdeki haftalarda savaşı azaltması ve Hamas liderlerine yönelik hedefli operasyonlara geçmesi çağrısında bulundu, ancak şu ana kadar bunu yapacağına dair bir işaret yok.

Güney Afrika Cuma günü Uluslararası Adalet Divanı’ndan (UAD) İsrail’in Gazze’de Hamas’a karşı yürüttüğü baskılarda 1948 Soykırım Sözleşmesi kapsamındaki yükümlülüklerini ihlal ettiğine dair acil bir karar çıkarmasını talep etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x