Kordsa’ya KAGİDER’den Fırsat Eşitliği Modeli Sertifikası

Sabancı Holding iştiraklerinden Kordsa, kurulduğu günden bu yana kadınların iş hayatındaki tüm fırsat ve kaynaklardan eşit bir şekilde faydalanması için çalışıyor, toplumsal cinsiyet eşitliliğini destekleyen uygulamalar gerçekleştiriyor. Bu doğrultuda, bağımsız değerlendirme sürecinden başarı ile geçen Kordsa KAGİDER’in (Türkiye Kadın Girişimciler Derneği) ‘Fırsat Eşitliği Modeli’ (FEM) sertifikasını almaya hak kazandı. FEM sertifikası, iş yaşamında cinsiyet ayrımcılığına son vermek adına Dünya Bankası’nın teknik desteği, PricewaterhouseCoopers ve Ernst&Young iş birliğiyle geliştirilerek uygulanıyor.

KAGİDER İstanbul ofisinde düzenlenen sertifika teslim törenine Kordsa İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Eray Karaduman, Kordsa İnsan ve Kültür Direktörü Elif Gül, KAGİDER Başkanı Esra Bezircioğlu, KAGİDER Yönetim Kurulu Üyeleri Neşecan Çekici, Özlem Demirici Duyarlar, Genel Sekreter Yeşim Seviğ katıldı.

“Hayatın her alanında toplumsal cinsiyet eşitliğini destekliyoruz”

Bugün Türkiye, Brezilya, Endonezya, Tayland, ABD, Almanya ve İtalya’da 13 üretim tesisi ile faaliyet gösteren ve 5 binin üzerinde kişiye istihdam sağlayan bir şirket olarak Kordsa, kadın çalışanların sayısının artması için özel çalışmaları hayata geçiriyor. Kordsa İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişimden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Eray Karaduman, “Birleşmiş Milletler’in Kadını Güçlendirme Prensipleri’nin ve iş dünyasında duyurulan İş’te Eşitlik Bildirgesi’nin de imzacısı olarak iş hayatında çeşitliliğe değer veriyor ve toplumsal eşitliği hayatın her alanında destekliyoruz. Üretimden teknolojiye karar mekanizmalarının her aşamasında kadınların daha etkin hale gelmeleri için çalışıyoruz” dedi.

“Amacımız, kadınların karar alma mekanizmasında da daha fazla söz sahibi olmasını sağlamak”

Karaduman açıklamalarına şöyle devam etti: “Kordsa’da yönetimden üretim sürecine kadar hem beyaz yaka hem de mavi yaka kadın çalışanların sayısının artması için çalışıyoruz. Yönetim ve yürütme kurullarımız olan üst düzey yönetim seviyesinde ise kadın yöneticilerin varlığını artırıyoruz. Bunun yanında, kadın expat’larımız da Kordsa’nın birçok global merkezinde söz sahibi pozisyonlarda görev alıyor. Kordsa, kadın liderlerini de kendi bünyesinde yetiştiren bir şirket. Liderlik gelişim programlarımıza katılım süreçlerini planlarken kadın – erkek yöneticilerimizde eşit dağılım olmasını sağlıyoruz.”

Kordsa’nın cinsiyet eşitliğini teşvik ederek kadın çalışanlarına eşit fırsatlar sunan bir şirket olduğunu belirten Karaduman: “Kadın ve erkek çalışan dengesinin kurulduğu bir yapıda başarının sürdürülebilir olacağına inanıyoruz. Kadın çalışanlarımıza liderlik becerilerini geliştirebilecekleri fırsatlar sunuyoruz. Bu doğrultuda, 2022 yılından bu yana faaliyet gösteren ‘Kordsa Güçlendirici Kadın Etki Komitesi’ ile cinsiyet eşitliğini sağlıyoruz. Çalışan refahını önemsiyor ve kadınları iş hayatlarında destekleyecek izin programları hayata geçiriyoruz. ‘Mühendisliği Güçlendiren Kadınlar Mentorluk Programı’mız ile de üniversitelerin mühendislik fakültelerinde okuyan kadın öğrencileri, Kordsalı kadın çalışanlarla birebir seanslarda buluşturarak, iş hayatına adım attıkları veya atmaya hazırlandıkları eğitim sürecinde cesaretlendirmeyi, kariyer gelişimlerini desteklemeyi ve güçlendirmeyi amaçlıyoruz. 6 ay süren bu programda, mentorluk seanslarının yanında farklı eğitim modüllerinden oluşan bir gelişim yolculuğu da tasarlıyoruz. Amacımız, kadınların iş hayatına katılımını artırırken karar alma mekanizmasında da daha fazla söz sahibi olmasını sağlamak. Bu yüzden iş dünyasında fırsat eşitliğinin sağlanması adına yürütülen uygulamaların başında gelen KAGİDER’in FEM sertifikasına sahip olmak bizim için gurur ve mutluluk verici. Bağımsız denetim firmalarının değerlemeleriyle tescillendirilen bu belgenin tüm sürecini titizlikle takip eden ekibe ve KAGİDER Başkanı Sayın Esra Bezircioğlu nezdinde tüm KAGİDER yönetimine ve Kordsa çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. 50 yıldır olduğu gibi geleceğin Kordsa’sında da iş hayatında toplumsal cinsiyet eşitliğini güçlendirmek için faaliyet gösterdiğimiz sektörlere liderlik etmeye devam edeceğiz.

Esra Bezircioğlu: “Kordsa’nın da FEM ailemize katılmasıyla daha eşit bir Türkiye hedefimize bir adım daha yaklaştık”

KAGİDER Başkanı Esra Bezircioğlu Kordsa’nın FEM sertifikası almasından dolayı duydukları memnuniyeti dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kordsa toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda yaptığı çalışmalarla birçok kuruma örnek olması gereken bir kuruluş. Ben öncelikle bu duyarlılıklarından ve yaptıkları başarılı çalışmalardan ötürü kendilerine çok teşekkür ederim. Bugün de yaptıkları tüm bu çalışmaları FEM sertifikası ile taçlandırdılar. Biz KAGİDER olarak Cumhuriyet’in ikinci yüzyılında kadın ve erkeğin hayatın her alanında eşit temsil edildiği, eşit fırsatlara sahip olduğu, mecliste, yönetim kurullarında, yerel yönetimlerde, iş hayatındaki yönetici pozisyonlarında, girişimcilik ekosisteminde kadınların eşit oranda yer aldığı ve kadınların yaşam hakkının garantiye alındığı bir Türkiye hayal ediyoruz. Bu hayalimizi gerçekleştirmek için çok çalışmaya devam ederken Kordsa gibi kurumların varlığı bize güç ve umut veriyor. Umarım önümüzdeki günlerde daha çok firma bu sürece dahil olarak FEM sertifikası almaya hak kazanır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x