Mutlaka bunu yapın yoksa Google hesabınız 1 Aralık’ta silinebilir

Google, 1 Aralık 2023’ten itibaren en az iki yıldır etkin olmayan hesapları silmeye başlayacak. Şirket, bunu gizlilik nedenleriyle ve hiç şüphesiz sunucularında yer açmak için yaptığını söylüyor.

Mayıs 2023’te Google, “Bir hesap uzun bir süre kullanılmadıysa, ele geçirilme olasılığı daha yüksektir” dedi. “Bunun nedeni, unutulan veya gözetimsiz bırakılan hesapların genellikle eski veya yeniden kullanılmış şifrelere bağlı olmasıdır.” Terk edilmiş hesapların “2 adımlı doğrulama kurulumuna sahip olma olasılığının etkin hesaplara göre en az 10 kat daha az” olduğunu da ekledi.

Mutlaka bunu yapın yoksa Google hesabınız 1 Aralık’ta silinebilir

Google, silinmeden önce, etkin olmayan hesaba gönderilen e-postalar ve ayarlanmış olması koşuluyla başka bir e-posta aracılığıyla kullanıcıları uyaracak. Google, politikanın yalnızca kişisel hesaplar için geçerli olduğunu, iş veya eğitim hesapları için geçerli olmadığını söyledi. YouTube videoları yüklenmiş olanlar, aktif ücretli aboneliği olanlar veya hediye kartları bulunanlar da dahil olmak üzere bazı hesaplar silinmekten muaf tutulacak. Mayıs ayında, silme işleminin daha önce hiç kullanılmamış hesaplardan başlayacağı söylenmişti.

Silmeyi durdurmak için etkin olmayan hesapta oturum açmanız ve bazı hizmetlere (e-posta okuma veya gönderme, Google Drive’ı kullanma, YouTube videosu izleme vb.) erişmeniz gerekiyor. Google Fotoğraflar’da kayıtlı herhangi bir şey varsa Google’ın bu hizmet için ayrı bir politikası olduğundan, özellikle bu içeriğe erişmek isteyebilirsiniz. “Google Fotoğraflar’da iki yıl veya daha uzun süre aktif değilseniz tüm içeriğiniz silinebilir” ifadesi yer alıyor.

Google bu politikada yalnız değil; Microsoft da 2019’dan bu yana iki yıldır etkin olmayan Hotmail hesaplarını sildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x